Naujienos
Žiūrėjo spektaklį, sukurtą pasitelkiant naujausias technologijas

Švedų rašytojos Astridos Lindgren „Broliai Liūtaširdžiai“ – nuostabi knyga, savyje talpinanti daug kiekvienam svarbių temų, tokių, kaip broliška meilė, draugystė, karas, mirtis. Alizavos mokyklos mokiniai su šia knyga susipažino 2018 m. lapkričio mėn. besiruošdami Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiams. 9 klasės mokiniai nišoje sukūrė meninę kompoziciją „Broliai Liūtaširdžiai“.

Balandžio 28 d. Jonavos kultūros centre 6-9 klasių mokiniai žiūrėjo Danijos režisierės Kristen Dehlhom audiovizualinį Jaunimo teatro aktorių spektaklį „Broliai Liūtaširdžiai“.

Mokiniai turėjo galimybę pamatyti kitokį nei įprasta spektaklį, sukurtą pasitelkiant naujausias technologijas. Paprastame spektaklyje aktorius yra svarbiausias. Čia aktoriai - tik paveikslo dalys. Į vieną visumą apjungtas garsas, vaizdas, šviesos, specialieji efektai ir aktoriai. Spektaklio metu scenoje naudojamos kameros, kurios transliuoja vaizdą.

Mokiniai pajuto, kaip atmosferą kuria garsas, kaip jis sklinda žiūrovų salėje ir kaip apgaubia iš visų pusių. Įsitikino, koks tai galingas instrumentas ir kaip jis pasiekia kiekvieno pasąmonę. Žiūrovas tarsi panardinamas į pačią istoriją. Visi nuščiuvę grožėjosi, kaip video projekcijos ir garso takelis išlaisvina baisųjį padarą Kastlą ir kaip ji siautoja šalia kiekvieno. Knygos teksto gražūs ir ilgi gamtovaizdžių aprašymai, gėlės - perteikti su naujomis technologijomis -  padeda priartėti prie pačios istorijos. Ir žiūrovas tiesiog atsiduria vyšnių ir erškėtrožių slėniuose. Įspūdingas žirgų vaizdinys. Jie šuoliuoja lyg būtų gyvi.

   

Skaičiusieji knygą, įsitikino, kad visa spektaklio dramaturgija atrinkta tiesiai iš A. Lindgren apysakos, neperrašant nė vienos frazės. Spektaklyje istorijos pasakotojas – jauniausias jos herojus dešimtmetis Karlas Leonas, arba kitaip – Skrebutis Liūtaširdis. Per jo išgyvenimus,  vaizdais ir garsais perteikiamas vaiko pasaulis, susidūrus su mirtimi ir nepažįstama tikrove. 

Mokiniams labiausiai patiko aktoriaus Mato Dirginčiaus, vaidinusio Karlą Liūtaširdį, vaidyba. Labiausiai įsiminė, kai jis panaudodamas tik gitarą, įspūdingai perteikė istorijos kulminaciją – drakonų dvikovą. Aktoriaus balso tembras, paprastumas, natūralumas prikaustė prie scenos. Aktorius Karolis Kasperavičius įkūnijo Junataną Liūtaširdį. Pagrindinis Junatano tikslas - apsaugoti brolį ir visus likusius žmones. Tai nuolatinė kova tiek su savimi, tiek su priešu. Ši brolių kova su priešu yra nuostabi tuo, kad tai nėra kova smurtu prieš smurtą. Junatanas yra tarsi karo vadas, kuris nepakelia ginklo. Tai labai stiprus ir visiškai kitoks karvedžio įvaizdis.

Patiko Sofija, kurią suvaidino aktorė Viktorija Kuodytė. Senelis – Saulius Sipaitis, išdavikas Jusis – Gediminas Storpirštis. Įspūdingi Tengilio sargybiniai – jų apranga ir sudvigubinta kalba.

Šis spektaklis - apie pasiaukojimą, meilę, artimo žmogaus svarbą ir norą gyventi – ilgam išliks mokinių atmintyje.

Išvyka į spektaklį – tai LKT finansuoto projekto „Knygos skonis“ renginys.

 

Danutė Miknevičienė, mokyklos bibliotekininkė