Naujienos
Įvairialypiškumo savaitė

Apie futbolą Šviesos ir žodžio šventėje
   Pagrindinis projekto akcentas- Šviesos ir žodžio šventė. Skaitymas balsu  sutemus. Susiburiama jaukioje žvakių liepsnelių aplinkoje ir klausomasi skaitomo teksto. Šitokioje aplinkoje šiaurės šalyse ištisos kartos pasakodavo istorijas. Kadangi jaunimas (ypač vaikinai) skaito vis mažiau, organizatoriai jiems pasiūlė specialią knygą- garsios Švedijos futbolo žvaigždės autobiografiją „Aš esu Zlatanas Ibrahimovičius“. Švedijoje šią knygą perskaitė daugiau nei pusė milijono žmonių. Zlatanas Ibrahimovičius- Švedijos paauglių berniukų idealas.
Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė šio šiaurietiško projekto veikloje dalyvauja aštuntus metus. Savo mokyklos paaugliams ištrauką iš knygos „Aš esu Zlatanas Ibrahimovičius“ skaityti pasikvietėme ne bet ką, o Kupiškio rajono futbolininkų klubo „FC Narjanta“ prezidentą Darių Baroną. Susirinkusiems į Šviesos šventę Darius išsamiai ir vaizdžiai papasakojo apie Zlatano Ibrahimovičiaus sportinius pasiekimus, apie jo sunkų kelią į futbolą. Zlatanas augo emigrantų iš Bosnijos šeimoje ir pritapti Švedijoje jam buvo nelengva, bet nepaisant visų sunkumų vaikinas tapo pasaulinio lygio sporto žvaigžde. Po viso to klausytis balsu skaitomos knygos visiems buvo be galo įdomu. Tuo labiau, kad pagrindinio veikėjo Zlatano paauglystė buvo gana audringa. Jo mintys, nuotykiai visiems paaugliams tokie priimtini.

Kvapnioji šiauriečių arbata
Viliote vilioja nepatirti įspūdžiai, kitų šalių valgiai bei gėrimai. Šiemet nutarėme paragauti kvapniosios šiaurietiškos arbatos. Technologijų mokytoja Audronė Užtupienė su vyresniųjų klasių merginomis pagamino nuostabaus skonio „Trolių arbatą“. Merginos pilstė karštą gėrimą  į indelius ir vaišino šventės dalyvius. Malonus aromatas, aštrūs žolelių kvapai, rūgščiosios spanguolės atgaivino kiekvieną, sušildė, dar labiau subūrė gražiai akimirkai.

Karaokė konkursas „Muzikinė pasaka“
Niekas kitas negali taip ryškiai atskleisti šalies kultūros grožio kaip dainos. 5- 10 klasių mokiniai, talkinami anglų kalbos mokytojos Daivos Pūkienės, pasiruošė karaokė konkursui „Muzikinė pasaka“.  Jie ne tik išmoko pasirinktą šiaurės šalių atlikėjo dainą, bet ir pasistengė pamėgdžioti jo išvaizdą  bei balsą. Griežta vertinimo komisija, kurią sudarė renginio svečiai -mokyklos absolventai, dalyvių pasirodymą lygino su vaizdo įrašu ekrane, negailestingai komentavo, skyrė balus. Vieni pažaidė griežtą komisiją, kiti – muzikines žvaigždes. Netrūko audringų emocijų: nusivylimo kartėlio, džiaugsmo euforijos. Galiausiai buvo išrinkti konkurso laureatai, kuriems įteikti Kelialapiai į kūrybinį konkursą „Įvairialypė Šiaurė“ Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Tai septintokė Viktorija Vareikaitė, įspūdingai atlikusi švedės Loreen garsiąją Eurovizijos dainą „Euphoria“; dešimtokė Dalė Miknevičiūtė, atrodžiusi lygiai taip pat kaip ir Danijos dainininkė Simone Egeris ir labai panašiai sudainavusi jos dainą „Million Years“; šeštokė Justina Januškaitė puikiai atlikusi norvegės Malin Reitan „Crush“; devintokė Klementina Pūkaitė dainavusi taip pat švelniai, kaip ir islandė Yohanna ( Say Googbye“); aštuntokas Algimantas Kaminskas su merginomis gražiai padainavęs garsiąją danų Chanėe & N, Evergreen „In a moment like this“.

 


Įvairialypiškumo tema vaikų literatūroje
„Šiaurės šalių vaikų literatūra yra viena populiariausių literatūrų Lietuvoje ir greičiausiai tą populiarumą lemia artimas mentalitetas, pasaulėjauta ir vertybės, kūriniuose perteikiamas pasaulis mums lengvai atpažįstamas“,- teigia profesorius, vaikų literatūros kritikas Kęstutis Urba. Sutinkame su juo, nes Šiaurės šalių rašytojų: A.Lindgren, T, Janson, H.K.Anderseno, U. Stark ir kt. knygos mokyklos bibliotekoje yra labiausiai skaitomos. Gerbiamas kritikas įvairialypiškumo temos pasiūlė paieškoti Jujos ir Tomo Wieslander knygutėse apie Mamulę Mū ir Varną.
„Jeigu būčiau karvė, norėčiau būti Mamule Mū. Mat tada turėčiau tokią žvalią, aikštingą ir ištikimą draugę Varną. Ir gal į medį įstengčiau įsiropšti... Deja, esu tik vaikų literatūros kritikas ir mano pareiga Jums paliudyti, jog šitoji knyga yra tiesiog puiki knyga, tikras atradimas. Šmaikšti, linksma, talentingai išversta. Ją lengva skaityti, o tiems, kurie dar to nemoka, turėtų būti smagu klausytis. Jeigu yra ne taip,- tegul man uodegą nurauna!“,- šitaip patraukliai švedų rašytojų Jujos ir Tomo Wieslander kūrybą pristato geriausias visos Lietuvos vaikų draugas Kęstutis Urba. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jūratė Kuliukienė  su dešimtokėmis paruošė nuotaikingą vaidinimą „Mamulė Mū žaidžia“ iš Jujos Wieslander knygos „Mamulė MŪ laipioja po medžius“. Šio linksmo vaidinimo pažiūrėti į aktų salę susirinko visa mokyklos bendruomenė.

„Kaheksu“
Šokio mokytoja Irmina Puipaitė nuo pat rugsėjo mėnesio ėmė vaikus mokyti Šiaurės šalių liaudies šokių. Šventės dieną aštuntokai visus pradžiugino puikiu  suomių liaudies šokiu „Kaheksu“. Suomijoje šį šokį šoka suaugusieji. „Kaheksu“ figūros panašios į lietuvių liaudies šokių figūras.

„Šiaurietiška pasaka“ mokyklos koridoriuose
Pasitikdami Šiaurės šalių bibliotekų savaitę mokiniai su savo auklėtojomis nišose sukūrė menines kompozicijas. Šiemet jos padvelkė „Šiaurietiška pasaka“. Ant spindinčių ledo lyčių smagiai ritinėjasi penktokų ir šeštokų linksmieji troliai Mumiai. Akį traukia šiaurės pašvaistės spalvomis nudažyta septintokų niša: pasakiškos švenčių belaukiančios eglutės, linksmi vaiduokliukai sniego kalnynuose. Puri ir minkšta devintokų niša. Taip ir norisi nerti į ją ir pasivolioti pusnynuose kartu su ten įsitaisiusiu troliuku. Trapi, lengvutė ir kartu paslaptinga aštuntokų niša. Užburia, traukia, norisi sustoti ir... ieškoti literatūros apie Šiaurę, sužinoti daugiau apie tuos kerinčius sniegynus. Gražiausiomis vertinimo komisija išrinko pirmokų- antrokų ir dešimtokų nišas. Visus sužavėjo mažylių rankytėmis pagaminti didžiuliai geraširdžiai troliai. Dešimtokai gi sukūrė išdidžią ir šaltą sniego karalienę. Visi jaunieji kūrėjai apdovanoti renginio rėmėjos UAB „Naujoji Vizonda“ savininkės Danutės Mažeikienės saldžiaisiais prizais.

Savęs parodyti, į kitus pasižiūrėti
Ketvirtadienį, lapkričio 15 d. į Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Didžiąją salę susirinko vaikai iš rajono mokyklų. Mus pasitiko linksmoji karvutė Mamulė Mū (vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolita Janušonienė) ir jos geroji draugė Varna ( bibliotekininkė Laimutė Kliopkinienė). Žvakių liepsnelių tyloje klausėmės Noriūnų pagrindinės mokyklos mokinių skaitomo teksto apie „Peliuką – lipiuką Klasą“, įdomaus Antašavos pagrindinės mokyklos mokinių Šiaurės šalių pristatymo. Parodėme savo šiaurietiškąją programą. Nudžiugome gavę Mamulės Mū saldainių, ragavome Mamulės Mū pyrago, gėrėme kvapnių žolelių arbatą.

Tolerancijos diena mokykloje
Įvairialypiškumo savaitę užbaigėme Tolerancijos diena mokykloje. Penktadienį kiekvienoje Alizavos pagrindinės mokyklos klasėje vyko valandėlės, kuriose auklėtojos su ugdytiniais diskutavo, ką reiškia Tolerancija, kodėl ji tokia svarbi mūsų gyvenime. Vieni apsiribojo diskusijomis, kiti dar žaidė ir linksmus žaidimus. Septintokai netgi priėmė savo klasės paktą. Mokiniai išsiaiškino, kokio elgesio reikalauja lygybė, pakantumas ir visuomeninė atsakomybė. Kiekviena klasė pagamino po vieną ar kelis Tolerancijos skėčius, po kuriais sustoję ilgosios pertraukos metu nusifotografavo.

Danutė Miknevičienė,
Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė