Naujienos
Apie karą ir taiką visą savaitę

Apie karą ir taiką visą savaitę 

                      Baigėsi Šiaurės ministrų tarybos biuro organizuojamas projektas „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“ (lapkričio 9-13d.). Pagrindinė šio projekto idėja - populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą,  organizuojant teminius kultūros renginius. Šių metų savaitės tema „Karas ir taika Šiaurės šalyse“, skirta 200-osioms Švedijos ir Suomijos sąjungos iširimo metinėms.

                      Kad suprastume ir įvertintume taiką turime prisiminti karus. Pirmadienį, tamsų rudens vakarą,  susirinkę į Šviesos ir žodžio šventę, apie karą kalbėjomės islandų rašytojo Andri Snaer Magnason knygos „Mėlynosios planetos istorija“ herojų žodžiais. Mokiniai suvaidino labai efektingą ištrauką iš knygos „Gelbėjimo šventė“. 5-10 klasių mokiniai dailės pamokų metu vadovaujami mokytojos Audronės Užtupienės papjė-mašė technika prigaminę juoda-balta spalvomis nudažytų rutulių, padarė savaitės renginių dekoraciją - karo ir taikos medį. Karas-baisus dalykas, na o kareiviška košė - viliojanti atrakcija. Didžiulį jos katilą išvirė valgyklos darbuotojos, kurios ragauti nusidriekė eilutė.

                      Antradienį gvildenome karų istoriją. Visa mokyklos bendruomenė susirinko į atvirą istorijos pamoką „Šiaurės karas ir Lietuva“, kurią labai išsamiai ir detaliai pravedė istorijos mokytojas Aurimas Martinka. I ir II Šiaurės karai  nualino 17 amžiaus Lietuvą, šalis neteko milijonų gyvybių, likusius ištiko maro epidemija.

                      Įdomių istorijos faktų apie Skandinavijos tautų šiandieninius „karus“ papasakojo Rositos Švarcaitės tėveliai. Tėtis Darius Norvegijoje oficialiai automechaniku  dirba jau dešimt metų. Tiek metų pradirbus, šalis atrodo kiek kitaip. Šiandien tankų šalys viena prieš kitą nesiunčia ir viena kitai šypsosi, bet priešiškumą vieni kitiems žmonės jaučia. Norint atpažinti norvegą, pakanka jo paklausti: „Ar tu švedas?“. „Ką švedas?!  Aš- norvegas!“ -atsakys supykęs. Tarp Švedijos ir Danijos kursuojančiu keltu švedai atvyksta į Daniją prisigerti, nes čia pigiau ir ne tokia griežta policija. Jovita Švarcienė demonstravo nuotraukas apie įspūdingą Norvegijos gamtą, apie atviraširdžius jos žmones, apie jų augintinius: elnius, lamas, papūgėles. Apie pagrindines šventes, apie tai, kaip gegužės 17d. jie švenčia valstybės nepriklausomybės dieną. Apie švietimo politiką, apie didelį valstybės rūpestį vaikų išsilavinimui, jų  saugumui. Apie aukštą vairuotojų kultūrą. Sužinojome, kad Norvegijos pavadinimas reiškia kelią į šiaurę. Išgirdome gražių norvegiškų sakmių, apie „Septynių seserų kalną“, apie Kalėdų nykštuką „Nisse“, apie septynių rūšių sausainius Kalėdoms ir t.t.

                      Geografijos pamokose 7-10 klasių mokiniai sprendė mokytojos Ingos Inapienės paruoštą testą apie Šiaurės šalių upes, ežerus, miestus, uostus, paminklus, įvairius liaudies simbolius. Dešimčiai geriausiųjų įteikti puikūs Šiaurės šalių bibliotekų savaitės plakatai, kuriuos specialiai šiam projektui sukūrė švedų dailininkė Mona Rioningen.

                      Paskutinę savaitės dieną vyko informatikos konkursas. Žiūri komisijai mokiniai demonstravo informacinių technologijų pamokose atliktus piešinius, animaciją ir filmukus tema „Mylimiausias Šiaurės šalių rašytojų knygų herojus“. Gražiausiais piešiniais pripažinti septintokės Rositos Švarcaitės „Coliukė“ ( pagal H.K. Anderseną) ir antrokės Aistės Zablockytės „Mamulė Mū“ ( pagal J.J. Wieslanderius). Geriausiai animatoriais išrinkti aštuntokai Agnė Kavaliauskaitė ir Konstantinas Pūkas. Visiems patiko nuotaikingas septintokės Dalės Miknevičiūtės filmukas „Trolių mumių nuotykiai vienišokoje saloje“ (pagal T. Janson). 

                      Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje Alizavos pagrindinės mokyklos bendruomenė noriai dalyvauja jau šešti metai, kaskart praturtindama savo žinias įdomiais faktais  apie kaimynų skandinavų gyvenimo kultūrą.

  

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė                                                        Danutė Miknevičienė