Naujienos
Įdomūs užsiėmimai Panevėžio kraštotyros muziejuje

Programoje „Siūlai, siūlai susivykit“ mokiniai susipažino su tautinio kostiumo istorija. Visus nustebino žinia, kad senovėje merginos ir moterys norėdavo atrodyti kuo storesnės ir todėl dėvėdavo storos vilnos sijonus net su šešiais pasijoniais. Jeigu - stora, reiškia - sveika, stipri, galinti pagimdyti ir išauginti daug vaikų, išlaikyti šeimyną. Mūsų proprosenelės nenešiodavo palaidų plaukų, nes buvo tikima, kad, jei paleisi plaukus, tai paleisi ir velnius. Merginos pindavosi kasas, o moterys savo plaukus slėpdavo po ilgais ir storais nuometais.

                      Mokiniai sužinojo, kad verpimo ratelis, aplink kurį susiburdavo vaikai, atstodavo mokyklą. Mat, mamos verpdamos mokydavo vaikus maldų ir giesmių. Prisiverpusios siūlų, moterys ausdavo. Kiekviena kurdavo savo raštus. Merginos negalėdavo ištekėti, kol neišmokdavo austi.

                      Suaugę dirbdavo, o vaikai prasimanydavo įvairių žaidimų. Senoviniai vaikų žaislai - tai kiaulės pūslė, priberta žirnių; žąsų gerklos, suvertos ant virvių; iš karvių plaukų suvelti kamuoliukai, medžio ripkos; iš siūlų ir medžiagų atraižėlių pasigamintos lėlės.

                      Edukacinės programos dalyviai gamino senovinį žaislą lėlę, berniuką arba mergaitę.

                      Programoje „Nuo piemenėlio iki muzikontėlio“ vaikai susipažino su lietuvių liaudies instrumentais. Sužinojo, kad skrabalai pagaminti iš skirtingo dydžio karvių varpelių. Medinius varpelius rišdavo karvėms po kaklais, kad lengviau piemenėliams būtų jas surasti ir suginti į krūvą. Visiems labai patiko būgnelis – kiaulė, piemenukų padarytas pagal kiaulės skleidžiamus garsus.

                      Ne mažiau žavūs ir kiti saviskambiai – ritminiai arba triukšmo- instrumentai: tirkšlynė, brūklė, žaržuolai, dambrelis. Netekus pirminės paskirties, šiandien jie naudojami kaip muzikos instrumentai kapelose.

                      Styginiu instrumentu – kanklėmis- seniau grodavo tik vyrai. Grįžę po darbų, jie guldavosi į lovą, ant pilvo pasidėdavo kankles ir skambindavo. Tai buvo savotiška meditacija.

                      Piemenėliai sukūrė ir pučiamuosius muzikos instrumentus: iš tuščiavidurės žolės (builio)- skudučius, iš šiaudo ar nendrės, atskėlus liežuvėlį, - birbynėlę, lumzdelį.

                      Edukacinės programos dalyviai turėjo progą patirti kaip gimsta vienas ar kitas garsas.