Naujienos
„Mes rūšiuojam“ dalyvavusioms švietimo įstaigoms – 30 tūkst. eurų

Per mokslo metus mokyklose, ugdymo ir mokslo įstaigose per projektą „Mes rūšiuojam“ buvo surinkta beveik 260 tonų elektronikos ir buitinės technikos atliekų. Dar 11 tonų svėrė surinktos senos baterijos, kurios kelia ypač didelį pavojų gamtai. Visus šio sezono „Mes rūšiuojam“ rezultatus galima rasti http://www.mesrusiuojam.lt/rezultatai/mokyklos/.

Aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ dalyviai nuo projekto pradžios surinko beveik 1,3 tūkst. tonų elektronikos ir baterijų atliekų. Projektą organizuojančios Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos vadovas Alfredas Skinulis tikisi, kad jų organizuojami projektai prisideda prie aplinkosauginių įpročių formavimo.

„Matome ne tik skaičius, kiek surinkta vienokių ar kitokių atliekų, matome vaikų, jaunuolių norą bei pastangas gyventi švariau ir sveikiau. Surinkti atliekas yra labai svarbu, bet ne mažiau svarbu yra tai, kad auganti karta jau turės suformuotus gerus įpročius“, – sako A.Skinulis.

Projekto metu surinktas atliekas tvarkančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, jog pastaruoju metu išaugo skaičius tų įstaigų, kurios aktyviai dalyvauja projekte.

„Vis daugiau aktyviai prisidedančių prie projekto, todėl tikimės, kad kitą rudenį, pradėdami ketvirtą „Mes rūšiuojam“ sezoną sulauksime dar daugiau švietimo, mokslo įstaigų, kurios norės prisidėti prie savo aplinkos išvalymo“, – sako A.Puškorius.

 

Projektas „Mes rūšiuojam“ per keletą gyvavimo metų smarkiai išsiplėtė. Prasidėjęs švietimo, mokslo įstaigose, vėliau persikėlė į įmones ir organizacijas, taip pat automobilių servisus, kuriuose susidaro nemažai pavojingų ir kitokių atliekų. Projekto organizatoriai kartu su Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) rūpinasi tinkamu senų automobilių išardymu ir atliekų sutvarkymu, tam organizuojamas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“. Šiemet prie kitų prisijungė ir projektas „Mes rūšiuojam SKM“ – tai Sostinės krepšinio mokyklos ir projekto „Mes rūšiuojam“ organizatorių inicijuotas projektas, kurio metu Sostinės krepšinio mokyklos komandos renka elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekas ir jas pristato įmonei „Atliekų tvarkymo centras“. Tam, kad būtų skatinamas bendruomeniškumo jausmas bei atsakingumas, šiemet pirmą kartą rengiamas projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kurio metu ieškoma aktyvių ir energingų bendruomenių atstovų, tapsiančių projekto ambasadoriais ir kartu su savo bendruomenėmis rinksiančių elektronikos bei baterijų atliekas, taip uždirbsiančių prizų. Visi projektai vykdomi laikantis teisės aktų, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos. Daugiau informacijos galima rasti http://www.mesrusiuojam.lt/.

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Transporto priemonėse taip pat yra nemažai pavojingų medžiagų – kuro likučių, panaudotos alyvos, todėl labai svarbu tinkamai sutvarkyti senų automobilių atliekas, kad šios nepatektų į aplinką. Nevertingos automobilių atliekos neretai patenka į pamiškes, iš kur jas renkant mokesčiai už tvarkymą ir utilizavimą užkraunami visiems gyventojams.