Biblioteka
Tarptautinis projektas ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ

Šviesos ir žodžio šventė – visos bendruomenės šventė. Mokiniams patinka, kad renginys vyksta vakare, tamsoje, prie žvakių. Noriai renkasi tėveliai, nes žino, kad bus tikrai įdomu.

                      2009 m. „Karas ir taika Šiaurės šalyse“: Šviesos ir žodžio šventėje mokiniai suvaidino ištrauką iš A. S. Magnason knygos „Mėlynosios planetos istorija“. Pristatė savaitės renginių dekoraciją „Karo ir taikos medį“. Visi vaišinosi kareiviška koše.

                      2010 m. „Magiškoji šiaurė“: savo rankomis sukūrę antgamtines šiauriečių būtybes ir jomis papuošę mokyklą, pasitikome ypatingus Šviesos ir žodžio šventės svečius: Švedijos ambasados antrąjį sekretorių August Borg ir studentę Kariną Wenehed. Užtemdę salės langus, žvakių šviesoje mokiniai garsiai skaitė „Gražiausias islandų sakmes“. Tuo pačiu metu žiūrovai galėjo grožėtis skaidrėmis su puikiais šiaurietiškos gamtos peizažais. Ekrane buvo demonstruojami konkurso „Šiaurietiškoji magija informacinių technologijų animacijose“ nugalėtojų darbeliai. Sugalvoję įdomiausias istorijas mokiniai anglų kalba pristatė nišose savo sukurtas menines kompozicijas tema „Magiška akis“. Mokiniai džiaugsmingai sutiko dalyvauti šiaurietiškos muzikos karaoke. Jie daug mokėsi, ruošėsi, repetavo ir šventiškai pasidabinę visiems padainavo skandinavų muzikos žvaigždžių Eurovizijos dainas.

                      2011 m. „Humoras šiaurėje“: lapkričio 14 d. susirinkę į šventiškai išpuoštą salę klausėmės 7 klasės merginų skaitomos ištraukos iš A. C Vestly knygos „Mortenas, senelė ir Martė“.

Po to žavėjomės vyresniųjų klasių mokinių parodijuojamomis Šiaurės šalių muzikos žvaigždėmis. Gėrėjomės  „Vikingų nuotykių komiksais“, kuriuos sukūrė ir demonstravo 6-10 klasių mokiniai.                   2012 m. „Įvairialypė Šiaurė“: savo mokyklos paaugliams ištrauką iš knygos „Aš esu Zlatanas Ibrahimovičius“ skaityti pasikvietėme Kupiškio rajono futbolininkų klubo „FC Narjanta“ prezidentą Darių Baroną. Susirinkusiems į Šviesos šventę Darius išsamiai ir vaizdžiai papasakojo apie Zlatano Ibrahimovičiaus sportinius pasiekimus, apie jo sunkų kelią į futbolą.Po išsamios pažinties su pasaulinio lygio sporto žvaigžde klausytis balsu skaitomos knygos visiems buvo be galo įdomu. Jaukumo atmosferą sukūrė merginų į puodelius  pilstoma kvapnioji „Trolių arbata“.

                      Tradicija tapo pasitinkant Šiaurės šalių bibliotekų savaitę puošti mokyklos koridorių nišas  meninėmis kompozicijomis. Praėjusiais metais  mokiniai su klasių auklėtojomis sukūrė „Linksmą knygų reklamą“. Nišose jie įkurdino komiškuosius Šiaurės šalių vaikų rašytojų knygų personažus: Mamulę Mū ir Varną, nutrūktgalvį Emilį, storulį Karlsoną, išdykėlę Pėpę, Šiaudinukę ir Veltinukę, aštuonis vaikus, mamą, tėtį ir sunkvežimį, išradingąją jų Senelę ir kt.  Šiemet jos padvelkė „Šiaurietiška pasaka“. Ant spindinčių ledo lyčių smagiai ritinėjasi penktokų ir šeštokų linksmieji troliai Mumiai. Akį traukia šiaurės pašvaistės spalvomis nudažyta septintokų niša. Puri ir minkšta devintokų niša. Taip ir norisi nerti į ją ir pasivolioti pusnynuose kartu su ten įsitaisiusiu troliuku. Trapi, lengvutė ir kartu paslaptinga aštuntokų niša. Užburia, traukia, norisi sustoti ir... ieškoti literatūros apie Šiaurę, sužinoti daugiau apie tuos kerinčius sniegynus. Visus pakerėjo pirmokų ir antrokų rankytėmis pagaminti geraširdžiai troliai, dešimtokų- didinga ir šalta Sniego karalienė.

                      Kiekvieną savaitės dieną organizuojame įdomius renginius, atviras pamokas, susitikimus su žmonėmis, viešėjusiais Šiaurės šalyse, žaidžiame linksmus šiauriečių žaidimus. Praėjusiais metais visi- nuo šešiamečių iki mokytojų ir mamyčių- išbandėme šiaurietiškąjį ėjimą su lazdomis. Su šio ėjimo pagrindais mus supažindino fizinės medicinos specialistas Saulius Paštukas. Vaikščiojome  grupelėmis (15 žmonių ) nuo 12 val. iki vėlyvo vakaro.

                      Mokiniams labai patiko Šiaurės šalių dainos. Jau treti metai jie, talkinami anglų kalbos mokytojos Daivos Pūkienės, puikiai pasiruošia karaoke konkursui ir pradžiugina visą bendruomenę.

                      Tradiciškai kasmet paskutinę ar priešpaskutinę savaitės dieną vykstame į Kupiškio savivaldybės viešąją biblioteką kartu su kitomis rajono šiame projekte dalyvaujančiomis mokyklomis švęsti Šiaurės šalių bibliotekų savaitės.

                      Nuo 2010 metų užsimezgė draugystė su Švedijos ambasada. Viešėję mokykloje ambasados darbuotojai pakvietė mokinius į savo renginius Vilniuje. 2011 m. gruodžio 9 d. Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai buvo iškilmingai sutikti Švedijos ambasados rezidencijoje, Metų Nobelio premijos laureato Tomo Transtromerio poezijos vakare. Mokiniai gėrėjosi televizijos diktoriaus Juozo Šalkausko skaitomomis poeto eilėmis. Dalyvavo diskusijoje kartu su poezijos vertėjais Zita Mažeikaite ir Marcelijumi Martinaičiu. Renginio pabaigoje  vaišinosi užkandžiais,

„įkvėptais garsiųjų Nobelio pobūvių“. Gruodžio 13 d. kita grupė moksleivių bei mokytojų vyko į Šv. Liucijos šventę Šv. Jonų bažnyčioje. Grožėjosi choro iš Švedijos atliekamomis Šv. Liucijos dainomis, vaišinosi VU Didžiajame kieme. Gegužės mėnesį buvome pakviesti dalyvauti Švedijos ambasados organizuotame projekte „Linkėjimai ateičiai“. 5-9 klasių mokiniai, konsultuojami dailės mokytojos, piešė piešinius, kuriuose dalinosi svajonėmis, ateities planais, mintimis apie tai, kokia galėtų būti Lietuvos ateitis, kaip jie mato savo ateitį, kur norėtų gyventi ir ką veikti po 10 metų. Už dalyvavimą projekte buvome pakviesti birželio 6 d. į Švedijos Nacionalinės dienos minėjimą. Mus džiugino modernaus cirko trupės (akrobatai ir klounai) iš Švedijos „Magmanus“ ir „Circus Cirkor“ pasirodymas Rotušės aikštėje, po to Švedijos ambasados kieme gėrėjomės mokinių piešiniais, turėjome galimybę pabendrauti su Švedijos ambasados darbuotojais ir partnerių atstovais, cirko trupės artistais, kurie mokinius pamokė smagių triukų. Mėgavomės skaniomis švediškomis bandelėmis, kurių receptas buvo pridėtas prie dovanų.