Biblioteka
Pagerbėme Knygą

Tarptautinės vaikų knygos dienos išvakarėse Kupiškio r. mokyklų bibliotekininkų metodinis būrelis pakvietė 5-6 klasių mokinius į informacinių gebėjimų konkursą „Komiška paauglių literatūra“.

 Komiška todėl, kad tokio pobūdžio knygas vaikai noriai skaito. Juokingos knygos turi gydomų savybių. Jas skaityti mėgsta ir suaugusieji. Komiška literatūra suvienija kartas. Svarbiausias aspektas- juokingas knygos veikėjas.

                      Juokingiausio herojaus rinkimuose susirungė apsukrioji Raganaitė Lilė, vaikų numylėtinė Kakė Makė, galantiškasis Arklys Dominykas, visažinis Karkvabalis Barabas, išmintingas ir draugiškas Briedis Eugenijus ir Močiutė. Juokingą močiutę vaikai surado net 4 knygose! Tai aštuoneto vaikų senelė norvegų rašytojos A.K. Vestli 8 knygų serijoje apie mamą, tėtį, aštuonis vaikus ir sunkvežimį. Močiutė plėšikė anglų rašytojo D. Walliams to paties pavadinimo knygoje. Močiutė negailikė- J. Baltrukonytės „Torčiukas ant debesėlio“. Bobulytė Stasė- A. Šimkaus  „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“. Išvardintose knygose Močiutė ne tik juokinga, bet ir labai gudri, išradinga, gera ir labai myli vaikus. Mokiniai pasakojo, vaidino, dėstė argumentus, demonstravo plakatus. Lygiagrečiai ant svarstyklių atsidūrė skapiškėnų liaupsinamas Vytauto V. Landsbergio Briedis Eugenijus ir alizaviečių pagerbta juokinga Močiutė. Nusvėrė Močiutė. Nes ji net iš 11 knygų!

                      Kiek komiškų knygų iš tikrųjų perskaitė mokiniai paaiškėjo iš antrosios užduoties. Kompiuterių ekranuose sužibo skaidrės su pateiktomis ištraukomis iš knygų. Mokiniai turėjo atsakyti, kokia tai knyga ir kas ją parašė. Niekaip neatspėsi, jei tos knygos neskaitei. Laimei, dauguma mėgsta amerikietės R.R. Russell knygų seriją „Prietrankos dienoraštis“, visi puikiai žino švedų rašytojos A. Lindgren knygos  „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ herojus. Sunkiausiai sekėsi atpažinti Rimanto Černiausko „Slieko pasaką“, nors ši knyga prieš keletą metų dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai“, tačiau ne visos rajono mokyklų bibliotekos ją suspėjo įsigyti.

                      Trečioji užduotis- informacijos paieška internete. Konkursui besiruošiantys moksleiviai mokėsi ne tik surasti, bet ir atsirinkti reikiamą informaciją. O tam nepakanka nukopijuoti surasto teksto. Reikia nemažai perskaityti, kad surastum ir atsakytum, pavyzdžiui, kad ir į tokius klausimus: „Kokie pagrindiniai Almos Karosaitės eilėraščių veikėjai?“ arba „Ką vaikystėje labiausiai mėgo Vytautė Žilinskaitė?“. Panašių klausimų buvo gana daug ir burtai lėmė lengvesnį ar sunkesnį išsitraukti.

                      Ketvirtoje užduotyje reikėjo išspręsti kryžiažodį „Metų knygos rinkimai“. Mokiniai turėjo žinoti ir vaikų, ir paauglių „Metų knygos rinkimai“ akcijoje dalyvavusias knygas, jų autorius, knygų veikėjų vardus. Atrodo sudėtinga, bet skaičiusiems šias knygas, diskutavusiems apie jas, vaidinusiems ištraukas  ir netgi lipdžiusiems patikusius veikėjus,- vieni juokai.

                      Konkurso dalyviai turėjo pagalvoti, ką jiems reiškia knyga, skaitymas ir pabaigti kurti po 3 sentencijas. Alizavos mokyklos penktokai parašė, kad „Knyga- tai indas, kuris mus pripildo žinių, svajonių, minčių, gražiausių žodžių, jausmų, kūrybos. Skaitymas protui yra tas pats, kas fizinis darbas kūnui. Knygos lavina sielą, kelia ir stiprina žmogų ir išmoko daug dalykų, padeda pažinti save patį, užveda ant gero kelio.“

                      Renginio vedėja, P. Matulionio progimnazijos bibliotekininkė Aušra Aleksandravičienė, ne tik guodė dalyvius, kad pralaimėjusių tikrai nebus, kad vertintojos – labai geros tetos, bet ir pademonstravo net du vaidinimus, kuriuos paruošė su mokinių teatriuku. Grožėjomės režisierės išradingumu ir artistų gebėjimais žiūrėdami       ištraukas ir V. Račicko  „Pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“ ir  J. Marcinkevičiaus  „Grybų karo“.

                      Vertinimo komisija- Irena Mockuvienė ( Kupiškio r. švietimo skyriaus vyr. specialistė), Ala Kiaušienė (Kupos pradinės mokyklos bibliotekininkė), Jolanta Glemžienė ir Renata Petrusevičienė ( L.Stuokos Gucevičiaus gimnazijos bibliotekininkės)- įvertino mokinių informacinių gebėjimų žinias, susumavo rezultatus. Komisijos pirmininkė Irena Mockuvienė pasveikino visus su artėjančia Vaikų knygos švente, padėkojo mokiniams už pagarbą Knygai, paskelbė kiekvienos rungties nugalėtojus, kiekvieną komandą apdovanojo padėkomis ir skaniais saldainiais.

                      Kupiškio r. informacinių gebėjimų konkurso „Komiška paauglių literatūra“ nugalėtoja paskelbta Alizavos pagrindinės mokyklos penktokų komanda: Rusnė Baliūnaitė, Milda Balnevičiūtė, Mantas Babachinas, Aurelijus Jonutis, Airidas Kukenys ir Samanta Šešeikaitė.

Danutė Miknevičienė, Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė