Biblioteka
Dalyvavimas respublikiniuose projektuose

Pirmą kartą mamoms seminarą  apie garsinio skaitymo būdą ir jo efektyvumą organizavome gavę Metų knygos-2009 rinkimų knygas. Mamytės labai išradingai pristatė knygas, skaitė jas su vaikais klasėse, diskutavo, po to gamino patikusius personažus. Per pamokas vaikai rašė rašinėlius apie personažų charakterį, išvaizdą, jausmus. Literatūrinėje  popietėje „Renkame vaikų Metų knygą!“ mokiniai pristatė labiausiai patikusias knygutes. Multimedijos pagalba grožėjomės nuotraukomis iš knygučių pristatymo, skaitymo, personažų gaminimo akimirkų; išklausėme rašytojų pokalbius su literatūrologu Kęstučiu Urba. Mokiniai aktyviai dalyvavo viktorinoje „Geriausias knygučių žinovas“. Metų rinkimų knygučių skaitytojai dalyvavo „Gudragalvio“ konkurse „Kuriu literatūrinį personažą“. Organizatoriams išsiuntėme geriausius vaikų darbelius bei rašinėlius. Penktokės Andrėjos Vareikaitės pagaminta  lėlė Trenktukė bei rašinys apie Renatos Šerelytės knygą „Trenktukė- liūno vaikas“  nustebino  konkurso organizatorius. Andrėja su mokyklos draugais bei mokytojais buvo pakviesta į apdovanojimų šventę Vilniaus knygų mugėje. Mergaitė apdovanota 100 Lt vertės kuponu „Gudragalvio“ priemonėms įsigyti.

                      Šios akcijos knygutes gavome ir 2010, ir 2011 metais. Kasmet knygas teatralizuotai mokyklos bendruomenei pristato mamytės su savo dukromis  ir sūneliais. Po to pasirinkę po knygą kiekvienos klasės mokiniai atidžiai ją perskaito ir paruošia išradingas reklamas, kurias demonstruoja visai bendruomenei literatūrinėse popietėse. Organizuojame  viktorinas „Atspėk, iš kurios knygos?!“,  geriausiems žinovams dovanojame rėmėjų prizus. Skaitydami Metų rinkimų knygutes visi patiriame daug teigiamų emocijų. Metų rinkimų knygutės yra labiausiai vaikų mėgstamos ir skaitomos.

                      Gavę Paauglių Metų rinkimų knygas, su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis  6-10 klasių mokiniams organizuojame  „Naujųjų knygų apuostymą“, išankstinį balsavimą „Atspėk, kuri knyga laimės?!“. Mokiniai intensyviai skaito knygas pagal grafiką. Dalyvauja konkursuose „Jeigu aš būčiau knygos iliustruotojas...“, diskusijose „Knygos aistruolių balsas“, „Kodėl pasikeitė nuomonė?“. Mokiniams patinka netradicinės popietės prie arbatos puodelio. Aktyviai skaitantys pajunta diskusijų apie knygas malonumą, pasyvieji  suintriguojami knygų skaitymu. Metų rinkimų knygas perskaito 87-94℅ 6-10 klasių mokinių.

                      Išrinkę geriausią mokyklos Metų knygą-2010, paaugliai rašė laišką- kvietimą jos autoriui– rašytojui Vytautui Račickui. Inicijavome paauglių skaitytojų ir jų išrinktos Metų knygos autoriaus susitikimą. „Baltųjų durų“ autorius atskleidė romano atsiradimo istoriją, pasakojo apie pažintis su narkomanais, apie išanalizuotus jų dienoraščius, įvardijo pagrindinę knygos mintį, atsakė į daugybę paauglių pateiktų klausimų. Dešimtokai suvaidino ištrauką iš knygos. Svečias išrinko geriausias iliustracijas bei skirtukus ir apdovanojo jų autorius, pastarieji savo kūrinėlius įteikė rašytojui prisiminimui. Nuoširdi ir šilta diskusija baigėsi knygų muge. „Baltos durys“ tapo svarbiausia knyga Alizavos mokykloje.

                      Praėjusių metų knygos rinkimų maratoną Alizavos pagrindinėje mokykloje finišavo antroko Rimvydo Kucino sėkmė. Balsuodamas už Metų knygą, antraklasis laimėjo organizatorių žadėtą prizą- „Pegaso“ knygyno čekį. Mokyklos bendruomenė palydėjo Rimvyduką Į Vilniaus knygų mugę.                    Mokiniai ir tėveliai dalyvavo akcijos „Metų knygos rinkimai“ apdovanojimų šventėje, scenoje išvydo beveik visus skaitytų ir aptartų knygų autorius.

                      Metų skaitytojo- 2008 konkursas

                      Mokykloje organizavome rašinio „Kodėl skaitydama gerą knygą nesijaučiu šiam pasauliui svetima?“ konkursą. Geriausius 5 mokinių rašinius išsiuntėme respublikinio konkurso organizatoriams. 6 klasės mokinės Dalės Miknevičiūtės rašinys buvo atrinktas į geriausiųjų penketuką. Dalė Miknevičiūtė dalyvavo literatūrinėje viktorinoje Vilniaus knygų mugėje (2009-02-17), nugalėjo 4 konkurentus ir pelnė Metų skaitytojo titulą. Vilniaus knygų mugėje apsilankė ne tik Dalės klasės draugai, bet ir kiti mokiniai bei jų tėveliai. Literatūrinėje viktorinoje Dalė Miknevičiūtė pristatė Justino Žilinsko „Gugį- girių kauką ir žmonių draugą“ kaip labiausiai patikusią knygą. Skaitydama ištrauką, ji taip sumaurojo maumo Munamukio balsu, kad išgirdo net pats knygos autorius. Elektroniniu laiškeliu padėkojęs Dalei, jis prisipažino gerai žinąs Kupiškį, nes mažas  bėgiojęs po Skodinio kaimo pievas ir netgi Alizavoje yra buvęs. Pakviestas į svečius, rašytojas mielai sutiko dar kartą pamatyti Kupiškį. Mokiniai ruošdamiesi susitikimui pirmą kartą skaitė elektroninę „Gugio...“ knygą, atliko mokytojų paskirtas užduotis, susipažino su internetine svetaine www.gugis.lt . Knygos autoriui  mokiniai vardijo priežastis, dėl kurių, jų nuomone, verta skaityti „Gugį...“, dalijosi patirtu skaitymo džiaugsmu. Rašytojas prisiminė kelią, kurį praėjo, kol subrandino „Gugį...“, demonstravo skaidres- dailininkės Neringos Meškauskaitės sukurtas knygos veikėjų iliustracijas - išsamiai kiekvieną apibūdindamas. J. Žilinskas pristatė kitas savo knygas: „Genomas- 3000“, „Balades apie nieką ir tą patį“. Padainavo dainų, atsakė į žingeidžių vaikų klausimus apie mokyklinę svajonę, apie mėgstamiausias pamokas, apie įsimintiniausią išdaigą.

Savo nuoširdumu rašytojas pavergė paauglius. Pratęstame pokalbyje skaitykloje prie arbatos puodelio jie visiškai atsivėrė, pertraukdami vienas kitą, vardijo rašytojui savo pomėgius. Susitikimo prisiminimui mokiniai nusipirko po knygą. 2010-03-17 www.gugis.lt svetainėje pasirodė naujiena: „ Alizaviečiai puikūs žmonės arba pasakojimas iš Gugio tvirtovės“: „Kupiškėnai geri žmonas, jų tiesūs kelaliai“.

                      Dalyvavome  „Metų skaitytojo-2010“ atrankoje. 5 geriausius rašinius tema

„5 knygos, pakeitusios mano pasaulį“ išsiuntėme organizatoriams. Šį kartą Dalė Miknevičiūtė buvo pakviesta užduoti klausimą kitiems kandidatams į Metų skaitytojo titulą. Į Vilniaus knygų mugę vyko Alizavos mokyklos mokiniai, mokytojai, tėveliai.

 

                       Visada labai džiaugiamės, kai būname pakviesti į Skaitymo skatinimo programos projektus. 2009 m. aktyviai dalyvavome eilėraščių konkurse „Aš, knyga ir vasara“. Prieš vasaros atostogas paskelbtas konkursas davė stimulą vaikams neužmiršti knygų ir vasarą. Mokiniai skaitė knygas, sukūrė eilėraštukus, juos iliustravo. 8 geriausius išsiuntėme konkurso organizatoriams.

                      2010 m. spalio mėn. Alizavos mokyklos mokiniai, pakviesti dalyvauti kūrybiškiausios bibliotekos reklamos konkurse „Biblioteka veža“, sukūrė filmuką „Mes mylim biblioteką“.

                      2011 m. balandžio – gegužės mėn.  4-7 klasių mokiniai dalyvavo leidyklos „Nieko rimto“ kartu su Norvegijos Karalystės ambasada edukaciniame projekte „Muzika troliui“. Mokiniai klasėse skaitė dovanotas V. Palčinskaitės knygas „Muzika troliui“, diskutavo apie Norvegijos kultūrą, gamtą, folklorą, lygino savo ir norvegų mokyklas, mokinių ir mokytojų elgesį. Dalijosi įspūdžiais apie trolius. Klausydamiesi  Edvardo Grygo pjesių fortepijonui piešė knygos iliustracijas, kurias išsiuntėme projekto organizatoriams. Gegužės 27 d. buvo paskelbti įdomiausio piešinio nugalėtojai, išrinkti iš kiekvienos projekte dalyvavusios grupės. Alizavoje ja tapo septintokė Klementina Pūkaitė. Klementinai įteikėme puikiąją V. Palčinskaitės knygą. Iš visų piešinių nugalėtojų darbelių pagaminta rankų darbo knyga per vasarą viešėjo Norvegijos ambasadoje, o nuo lapkričio 24 d. pradėjo savo kelionę po projekte dalyvavusias mokyklas, bibliotekas, Dienos centrus. Alizavoje ją sutikome 2012 m. balandžio  3-ąją dieną. Mokyklos bendruomenei nepaprastąjį siuntinį pristatė „lėlės-troliai“ , kurias suvaidino vyresniųjų klasių merginos, dar kartą primindamos Violetos Palčinskaitės knygos „Muzika troliui“ subtilybes, Eduardo Grygo pjesių fortepijonui žavesį. Susirinkusieji smarkiai plojo sužinoję, kad minima knyga paskelbta Geriausia 2011 Metų vaikų knyga, o jos autorė karūnuota. Iškilmingai paskelbėme savo mokyklos geriausius skaitytojus, įteikėme jiems dovanų po knygą. Įspūdingąjį siuntinį mokiniai atidžiau apžiūrėjo bei aptarė dailės pamokų metu su savo mokytojomis

                      2011 m. gegužės mėn. Skaitymo skatinimo programos paskeltame „Jaunųjų recenzentų dirbtuvių“ konkurse dalyvavo  alizavietės Ida Janušauskaitė ir Dalė Miknevičiūtė. Mergaitės skaitė konkurso organizatorių dovanotas knygas, mokėsi rašyti jų vertinimus. Jų recenzijas vertino patyrusios literatūros kritikės, o darbai buvo publikuojami Skaitymo metų svetainėje. Vasario 21 d. abi merginos buvo pakviestos į literatūrinį Vilnių. Jaunosios recenzentės viešėjo Lietuvos televizijos  „Tūkstantmečio vaikai“  laidos „Metų skaitytojo konkursas“ filmavime,  leidykloje „Nieko rimto“, Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos Dokumentų konservavimo ir restauravimo centre. Merginos labai patenkintos, kad dalyvavo įdomiame ir turiningame projekte. Perskaitė daug vertingų knygų, mokėsi jas įvertinti, gavo puikių patarimų iš profesionalių literatūros žinovų. Patirti įspūdžiai dovanotoje ekskursijoje paliko neišdildomus pėdsakus visam gyvenimui.

                      Nuo 2004 m. dalyvaujame meninių projektų konkurse „Knyga“. 5-10 klasių mokiniai technologijų pamokose iš įvairių netradicinių medžiagų: molio, šiaudų, drobės, siūlų, medžio, kuria menines knygas- skulptūras. Šie mėginimai patiems pagaminti knygas sukelia nemažai teigiamų emocijų. Meninę ir literatūrinę vertę turinčių darbų autorius apdovanojame rėmėjų prizais, darbelius siunčiame konkurso organizatoriams- Klaipėdos M.Mažvydo pagrindinei mokyklai.

                      Nacionalinio „Drąsinkime ateitį“ projekto veiklose aktyviai dalyvaujame nuo 2006 m. Projekto pagrindas –„Sėkmės pamokos“, t. y. betarpiškas bendravimas šiandieninių mokinių ir mokyklos absolventų- Garbės galerijos narių. Buvę mokiniai, šiandieną- garbingi, visuomenei nusipelnę, kūrybinių aukštumų pasiekę žmonės, drąsina jaunąją kartą atkakliai siekti savo svajonės. 2009 m. mokykloje lankėsi ir su vaikais šiltai bendravo Kupiškio krašto poetė Bronislava Valinskaitė ir Pasvalio P.Vileišio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja, Pasvalio rajono literatų klubo „Užuovėja“ pirmininkė Regina Tamošiūnaitė- Grubinskienė. 2010 m. – aktyvi visuomenininkė Otilija Glemžaitė- Vasiliauskienė, žurnalistas Algirdas Petrulis. 2011 m.- VU fizikos fakulteto prodekanas Kazimieras Glemža, verslininkas Aidas Rudinskas. 2012 m.- informatikos mokslų daktaras Šiaulių universiteto dėstytojas Vaidas Giedrimas, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos respublikos Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus rinktinės vado pavaduotojas Alvydas Jankauskas. Susitikimai su mokyklos Garbės galerijos nariais verčia mokinius susimąstyti apie teigiamą knygos įtaką žmogaus asmenybės lavinimui. Vaikai įsitikina, kad knygos pagalba galima formuoti savo požiūrį į tam tikrus dalykus, keistis savo vidumi, rasti daugybę atsakymų į rūpimus klausimus.