Biblioteka
Alizavos mokiniai mokėsi skaityti kiną

Lapkričio 9 d. Alizavos pagrindinėje mokykloje vyko edukacinis projektas mokiniams „Kino busas“. Buvo surengtos dviejų kino filmų peržiūros su diskusijomis. 1-6 klasių mokiniai žiūrėjo prancūzų - belgų filmą „Mažasis Nikolia“, 7-10 klasių mokiniai - norvegų filmą „Velnių salos karalius“. Mokiniai pamatė aukštos meninės kokybės filmus. 

Su mokiniais bendravo charizmatiškas ir daug patirties darbe su vaikais ir jaunimu turintis kino režisierius Maratas Sargsyan. Moderatorius vaikus įspėjo, kad filmo metu negalima plepėti, jeigu juokinga, reikia juoktis, o jeigu filmas patiko, tai jam pasibaigus, reikia paploti kūrėjams.

Nuotaikingas prancūzų – belgų filmas „Mažasis Nikolia“ - apie vaikų tarpusavio santykius, apie jų bendravimą su tėvais ir mokytojais, apie vaikų svajones. Apie tai, kad niekada nereikia vaidinti to, kuo nesi ir visada reikia būti savimi. Po filmo moderatorius vaikų klausinėjo, kas buvo pagrindinis herojus, ko jis siekė, kuo įdomūs kiti filmo personažai, ką jie norėjo savo gyvenime veikti, kas jiems trukdė ir t.t.

„Velnių salos karaliaus“ istorija nukėlė į 1915 metų žiemą Norvegijoje. Bastiojos saloje veikiančiame nepaklusnių berniukų internate tvarka - geležinė, bausmės ir psichologinės, ir fizinės. Berniukai išnaudojami kaip darbo jėga. Nusistovėjusią tvarką sudrumsčia stovyklos naujokas, septyniolikmetis Erlingas. Jis nuo pat pradžių pasiryžęs pabėgti iš salos. Jo drąsus būdas sukelia kitų berniukų pagarbą. Saloje ima bręsti paauglių maištas.

 Kino istorija atskleidžia svarbius dalykus apie „įstaigų“ valdininkus, parodo jų nederamą elgesį, leidžia pamatyti, kas nutinka uždarose institucijose, kai per daug galios atiduodama į vos kelių žmonių rankas.

Pasibaigus filmui Maratas Sargsyan ilgai  diskutavo su mokiniais apie pagrindinius filmo personažus, kokie jie buvo filmo pradžioje, kokiais virto vėliau, apie filmo struktūrą. Klausinėjo mokinių, kaip jie suprato filmą. Mokinius sukrėtė žiaurus stovyklos paauglių gyvenimas. Jie pajuto simpatijas pagrindiniams herojams Erlingui ir Ostavui – kovotojams už laisvę. Moderatorius palygino filmo veikėjų kovą su Lietuvos partizanų kovomis, o nusikaltusių paauglių gyvenimą Bastiojos saloje su šiandieninių pabėgėlių gyvenimu šalių sulaikymo punktuose.

„Kino buso“ projektu siekiama supažindinti provincijos vaikus ir jaunimą su kino menu. Vystyti mokinių meninį kino suvokimą, ugdyti estetinį skonį, plėsti kultūrinį akiratį ir vertybines nuostatas.

Danutė Miknevičienė, Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė